Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy

Założony w 1989 roku, należy do największych w Polsce. Położony jest w samym sercu Suwalszczyzny. Znajdziemy tu wszystko to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego regionu – liczne jeziora, rzeki, puszczańskie lasy, pagórkowaty krajobraz typowy dla pojezierza Suwalskiego i płaskie tereny Równiny Augustowskiej.

WPN wyróżnia niezwykłe bogactwo ekosystemów wodnych. W granicach parku znajdują się aż 42 jeziora. Część z nich, w tym największe jezioro Wigry, jest udostępniona do uprawiania turystyki i wędkowania. Park obfituje też w cenne gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Możemy spotkać tu bielika, bobra czy wilka.

Wigierski Park Narodowy

Park obfituje też w cenne gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Możemy spotkać tu bielika, bobra czy wilka.

Oprócz dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów, jednym z najcenniejszych zabytków parku jest pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, w który podczas swojej pielgrzymki w czerwcu 1999 roku odpoczywał papież Jan Paweł II.

Atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego

Szlak rowerowy wokół Wigier

Ma 45 kilometrów i prowadzi przez najpiękniejsze miejsca w sercu parku. Po drodze zobaczymy przekrój przez mozaikę przyrodniczą i krajobrazową, liczne punkty widokowe, a także obiekty zabytkowe i wystawowe. Przy tym cały czas będzie nam towarzyszył widok na jezioro Wigry. Jest to trasa, którą można pokonać sportowym tempem lub wybrać się z rodziną na całodniową wycieczkę, z postojami na zwiedzanie, obiad, a latem kąpiel w jeziorze.

Dyrekcja WPN – informacja turystyczna

Siedziba Dyrekcji WPN mieści się pod adresem: Krzywe 82, 16-402 Suwałki.

Od niej warto zacząć zwiedzanie parku. Tu otrzymamy materiały i wskazówki, co, jak i kiedy zobaczyć. Na miejscu możemy wypożyczyć rowery, w tym elektryczne, przyczepki dla dzieci i inny sprzęt, również dla osób z niepełnosprawnościami, a także wynająć nocleg w pokojach gościnnych WPN w siedzibie w Krzywem lub w leśniczówkach w Mikołajewie i Maćkowej Rudzie. Istnieje też możliwość wynajęcia przewodnika spośród wykwalifikowanych pracowników parku.

Informacja turystyczna, noclegi, wypożyczalnia rowerów, przewodnicy:

  • + 48 87 563 25 62,
  • + 48 510 992 672,
  • turystyka@wigry.org.pl.

Wystawa przyrodnicza „Nad Wigrami”

Zgromadzono tu liczne eksponaty zwierząt – ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i owadów. Osobna diorama prezentuje środowisko życia herbowego ssaka parku – bobra oraz przekrój przez żeremie. Jest też coś dla zainteresowanych geomorfologią, a także miłośników historii i archeologii. Dla dzieci przygotowano różne zabawy edukacyjne i quest do rozwiązania. Wystawę można zwiedzić z audioprzewodnikiem. Istnieje możliwość zamówienia prelekcji i pokazu filmów o parku.

Wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia”

Znajduje się niedaleko budynku dyrekcji parku, przy leśniczówce w Krzywem. W stuletnim budynku gospodarczym, zaaranżowanym na wiejską chatę, zgromadzono setki starych przedmiotów i urządzeń, jakie przed laty wykorzystywano w nadwigierskich gospodarstwach.

Poznaj ścieżki edukacyjne WPN

Ścieżki „Las” i „Suchary”

To dwie z sześciu ścieżek edukacyjnych wytyczonych w parku, z których każda zasługuje na odwiedzenie. Te znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dyrekcji w Krzywem i prowadzą m. in. kładkami, przez różne środowiska leśne, do pomostów widokowych nad Sucharami – wyjątkowymi jeziorkami dystroficznymi z cennymi gatunkami roślin rosnącymi wokół. Przez obie ścieżki biegnie trasa questu, który można pobrać w Internecie lub w dyrekcji. Pewien odcinek tych ścieżek jest specjalnie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Muzeum Wigier

Stary Folwark 50, 16-402 Suwałki, tel. +48 87 563 01 52

W zabytkowym budynku dawnej stacji hydrobiologicznej mieści się atrakcyjne muzeum z wystawami stałymi i czasowymi. Zwiedzając muzeum może jakby przenieść się do głębin jeziora Wigry podróżując podwodnym batyskafem, wejść do wnętrza lodowca, rozpalić ognisko w obozowisku z epoki kamienia czy pospacerować po torfowym brzegu dystroficznego jeziora. Grupy szkolne mogą zamówić tu ciekawe zajęcia edukacyjne.

Zasady dla turystów i wędkarzy

Każdy turysta powinien posiadać kartę wstępu do parku. Karty można nabyć m. in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN lub przez Internet (serwis eparki.pl).

Po szlakach turystycznych Wigierskiego Parku Narodowego można poruszać się przez cały rok od świtu do zmierzchu. Akweny udostępnione do turystyki i wędkarstwa to: Wigry, Pierty, Omułówek, Mulaczysko, Czarne k. Bryzgla, Leszczewek, Postaw i rzeka Czarna Hańcza poniżej Wigier. Można się na nich poruszać kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką lub innym sprzętem pływającym bez silnika spalinowego.

Poznaj wszystkich Członków SOT

Odsłon łącznie: 265|Odsłon dzisiaj: 1