Kraina rozległych lasów

Niektórzy dzielą Suwalszczyznę na mniejsze – Sejneńszczyznę, Suwalszczyznę i Augustowszczyznę, albo na ziemię sejneńską, suwalską i augustowską. Wspólna historia okolic Augustowa, Sejn i Suwałk pozwala jednak na stosowanie tej jednej, powszechnie znanej i kojarzonej nazwy.

Obszar Suwalszczyzny nie jest wielki, zamyka się w prostokącie, którego boki mają 60 na 80 km. Jeżeli jednak chcieć poznać wszystkie atrakcje i uroki tego zakątka Polski, trzeba wielu dni, miesięcy a nawet lat. Dla tych, których już urzekła swoim pięknem, Suwalszczyzna jest wielka. Henryk Syska, autor „Mgieł nad Wigrami” pisze, że „Ziemia ta piękna jak baśń”. Rzeczywiście, obok realnego wymiaru, można w tej krainie odnaleźć i ten baśniowy, legendarny.

Puszcza Augustowska należy do największych zwartych kompleksów leśnych w Polsce a razem z lasami na terytorium Litwy i Białorusi współtworzy największy kompleks leśny na niżu Europy.

Jeziora Suwalszczyzny

uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce. Wśród nich są też najgłębsze zbiorniki w Polsce. Jezioro Hańcza pod względem głębokości nie ma sobie równych aż na całym niżu środkowo-europejskim.

Atrakcje Suwalszczyzny

  • Wigry – Miejscowość położona nad malowniczym jeziorem Wigry, która dostarczy wszelkich wrażeń od estetycznych po sportowe. Do zwiedzenia zespół poklasztorny Kamedułów Wigierskich, muzeum Jana Pawła II. Dodatkowe możliwości: rejs statkiem, pływanie, wędkowanie, gra w tenisa, spływy kajakowe, wypożyczenie sprzętu wodnego, jazda konna.
  • Wigierski Park Narodowy – Obejmuje prawie 15 tysięcy hektarów powierzchni – lasów, pól i jezior. Tych ostatich jest w nim 45 – w tym największe -jezioro Wigry. Bardzo duża liczba ścieżek poznawczych, szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych oraz zespół Kolejki Wąskotorowej – to tylko kilka powodów skłaniających do odwiedzenia WPN.
  • Kanał Augustowski – Kanał Augustowski to wodna budowla o długości 80 km i 18 śluzach (tyle jest w granicach Polski), wybudowana w XIX w. Jest interesującym szlakiem wodnym o ciekawych rozwiązaniach technicznych.
  • Spływy Czarną Hańczą – Jest to piękny szlak wodny prowadzący z jeziora Wigry przez rzekę Czarną Hańczę i Kanał Augustowski, aż do Augustowa. Wokół niezwykłe widoki i wiele wrażeń.
  • Spływ rzeką Rospudą – Jest to kolejny szlak wodny Suwalszczyzny prowadzący rzeką Rospudą, która płynie przez 10 jezior . Szlak kończy się w Augustowie.
  • Dowspuda – Dowspuda jest niewielką miejscowościa obok Raczek, położona na szlaku rzeki Rospudy. W jej centrum znajduje się zespół ruin pałacu Paca oraz zabytkowy, choć nieco zniszczony park.
  • Uroczysko Święte Miejsce – Miejsce niezwykle tajemnicze, położone nad piękną rzeką Rospudą, meandrującą po Puszczy Augustowskiej. Z uroczyskiem tym związanych jest kilka ciekawych legend.
  • Suwalski Park Krajobrazowy – Obejmuje ponad 6 tysięcy hektarów przepięknie ukształtowanego krajobrazu – wzgórz, dolin, jezior i jeziorek – stworzonych przez ustępujący lądolód skandynawski. W Suwalskim Parku Krajobrazowym znajduje się także najgłębsze Polskie jezioro – Hańcza.
  • Głazowisko Bahanowo – W rezerwacie „Głazowisko Bahanowo nad Czarną Hańczą” znajduje się największe skupisko głazów narzutowych na Suwalszczyźnie. Nieopodal głazowiska „wisząca dolina” oraz „oz Turtulski”.
  • Jezioro Jaczno – Miejsce niezwykle interesujące pod względem widokowym, jaki i biologicznym. Ze stromych brzegów rozciaga się piekny widok na dużą część Suwalskiego Parku.
  • Stara Hańcza nad jeziorem Hańczą – Riuny dworu, stary park, zapuszcone stawy – tyle pozostało po pięknej posiadłości w Starej Hańczy. Obok najgłębsze jezioro Polski – Hańcza.
  • Góra Zamkowa – Góra Zamkowa jest miejscem niezwykle urokliwym i zarazem obciążonym historycznie. Mieszkali tu Jaćwingowie, Litwini i Krzyżacy. Toczyły się tu ostre walki. Do dziś widać ślady dawnej świetności.
  • Smolniki – Smolniki to wieś letniskowa, położona na wyniosłej krawędzi Zagłębienia Szeszupy i Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Zimą są tu czynne wyciągi narciarskie, a latem niezwykłe punkty widokowe.
  • Stańczyki – Ogromne – 40 m mosty kolejowe na trasie nie istniejącej od około 60 lat kolei ciągle wzbudzają ciekawość. Dodatkowym ich walorem jest położenie wśród lasów Puszczy Rominckiej.
  • Wyciąg narciarski Dąbrówka pod Suwałkami (9 km od Suwałk) – Wyciąg położony jest na łagodnym stoku nad jeziorem Dąbrówka.

Odkryj Suwalszczyznę 💚

Suwalszczyzna, kraina jak baśń – to motto przyświeca działalności Suwalskiej Organizacji Turystycznej. Jesteśmy z tego dumni!