Zapraszamy na wybrane imprezy turystyczne odbywające się cyklicznie na Ziemi Suwalskiej. Mogą być one dla Państwa inspiracją do odwiedzenia naszego regionu i wypoczynku tu.

RAJD NARCIARSKI „WĘDRÓWKI PÓŁNOCY”

Jest jedną z najstarszych imprez narciarstwa biegowego w Polsce. Podczas ferii zimowych organizowane są kilkudniowe trasy narciarskie na Suwalszczyźnie, Mazurach Garbatych lub na Litwie. Oferta skierowana do aktywnych narciarzy, do całych rodzin oraz do dzieci i młodzieży. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Suwałkach im. J. Klimko.

RAJD NARCIARSKI

RAJD NARCIARSKI „WĘDRÓWKI PÓŁNOCY”

SPOTKANIA Z PODRÓŻNIKAMI W MUZEUM WIGIER

Cykl spotkań organizowanych przez cały rok w Muzeum Wigier WPN im. A. Lityńskiego w Starym Folwarku z ciekawymi podróżnikami. Odbywają się najczęściej raz w miesiącu. Planowane spotkania można sprawdzić w: Kalendarz wydarzeń WPN lub na bieżąco na FB WPN: https://www.facebook.com/wigierski.parknarodowy/

Organizatorem jest Wigierski Park Narodowy, Muzeum Wigier.

AKTYWNE WYCIECZKI PO WIGIERSKIM PARKU NARODOWYM

W wybrane weekendowe dni przez cały rok, Wigierski Park Narodowy organizuje jednodniowe aktywne wycieczki. Aktywności zależą od pory roku – mogą to być wycieczki rowerowe, piesze, kajakowe albo na nartach biegowych, gdy zimą jest odpowiednia pokrywa śnieżna. Grupa zawsze jest pod opieką pracownika WPN. Planowane wycieczki można sprawdzić w: Kalendarz wydarzeń WPN na dany rok lub na bieżąco na FB WPN: https://www.facebook.com/wigierski.parknarodowy/

NOC MUZEÓW w MUZEUM WIGIER WPN

W ramach szerokiego wydarzenia NOC MUZEÓW, przypadającego 18 maja, zapraszamy na nocne zwiedzanie Muzeum Wigier WPN im. A. Lityńskiego w Starym Folwarku. Aby zaplanować nocne zwiedzanie tego Muzeum warto skorzystać z ofert miejscowych obiektów noclegowych – w Starym Folwarku jest ich szczególnie dużo, w obiektach Wigierskiego Stowarzyszenia Turystycznego, czy w Pensjonacie AZYMUT, w sąsiedztwie Muzeum.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA W TURTULU

Noc Kupały, potocznie zwana nocą świętojańską, sobótką lub palinocką to najkrótsza noc w roku przypadająca na 23 czerwca, w przeddzień Świętego Jana. Corocznie, od wielu lat, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, w okolicy tej daty, organizowane jest świętojańskie spotkanie z elementami tradycji, jak konkurs na najpiękniejszy świętojański wianek, z grą terenową „W poszukiwaniu kwiatu paproci”, ale też z występami różnorodnych zespołów muzycznych (tradycyjnych i współczesnych), teatralnych, rekonstrukcji historycznej, pokazem tańca z ogniem. Zwykle imprezie towarzyszą stoiska z produktami regionalnymi. Jednym z elementów obchodów jest też Świętojańska Wędrówka – wycieczka terenowa z przewodnikami, ukazująca bogactwo przyrodnicze i krajobrazowe Parku. Organizatorem jest Suwalski Park Krajobrazowy.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD ROSPUDĄ

Coroczne odtwarzanie tradycji nocy świętojańskiej ok. 24 czerwca. W Bakałarzewie, przy Gminnej Bibliotece Publicznej, nad rzeką Rospudą, występują zespoły ludowe z powiatu suwalskiego śpiewające pieśni ludowe. Wspólna zabawa przy ognisku i muzyce. Organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Bakałarzewie i Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

LATO NA ROWERZE Z PTTK

W letnich miesiącach czerwiec – wrzesień, w niedzielę, organizowana jest całodniowa wycieczka rowerowa po regionie z przewodnikiem. Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Suwałkach im. J. Klimko.

LATO NA ROWERZE Z PTTK

LATO NA ROWERZE Z PTTK

FESTIWAL WIGROSFERA

Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na naturalną ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą. To wydarzenie nietuzinkowe, jedyne w swoim rodzaju, łączące kulturę wysoką z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny.

Odbywa się w pierwszej połowie lipca, najczęściej około połowy tego miesiąca, podczas weekendu. Trwa dwa dni. Jest to unikatowe wydarzenie artystyczne, łączące kulturę wysoką, w tym koncerty, instalacje artystyczne, z popularyzacją piękna krajobrazów Suwalszczyzny, szczególnie tych nadwigierskich. Podczas jednego z dni festiwalowych scena koncertowa zainstalowana w Starym Folwarku, przy północnym brzegu jeziora Wigry, na popularnej plaży Suwalskiego Oddziału PTTK, pozwala na jednoczesne delektowanie się muzyką i widokami na jezioro oraz jeden z najcenniejszych zabytków tej części regionu – Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Kultura i natura w jednym. Drugi dzień festiwalowy jest realizowany w Suwałkach. Proponujemy zamieszkać obok tego wydarzenia – w kwaterach agroturystycznych w Starym Folwarku u członków Wigierskiego Stowarzyszenia Turystycznego, w Pensjonacie Azymut lub nieco dalej nad Wigrami – w komfortowych pokojach Pokamedulskiego Klasztoru lub Parkowego Centrum Wypoczynku „Widok” w Bryzglu, albo w czterogwiazdkowym Pensjonacie Folwark Hutta.

Festiwal organizowany przez Jana i Adama Roszkowskich (Roshko Brothers) we współpracy z suwalską Fundacją Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej oraz Pawłem Kapicą (NeoQuartet). Aktualności: wigrosfera.com i www.facebook.com/wigrosfera/. Roshko Brothers to muzyczne braterskie duo z głębokimi korzeniami w klasyce. Ich muzyka łączy tradycję z nowoczesnością, tworząc unikalne doświadczenie dźwiękowe.

Wzrastając na Suwalszczyźnie, otoczeni dziką naturą i tajemniczą słowiańską melancholią, Roshko Brothers przenoszą te inspiracje do swojej muzyki. Ich skrzypce i wiolonczela brzmią jak głosy przyszłości opowiadając historie i wywołując emocje. Ale to nie wszystko. Bracia sięgają po nowe brzmienia, eksplorując elektronikę przestrzenną. Dodają do swoich kompozycji i występów elementy elektroniczne, tworząc dynamiczne połączenie tradycji z nowoczesnością. Ich muzyki można posłuchać w portalu Spotify.

GRA TERENOWA „FASCYNUJĄCY ŚWIAT PRZYRODY I KULTURY SPK”

W lipcu i sierpniu Suwalski Park Krajobrazowy zaprasza na rodzinną grę terenową. Składa się ona z dwóch wariantów trasy: krótszego i dłuższego. Polega na wykonywaniu przez drużyny różnorodnych zadań przyrodniczych przy wyznaczonych przystankach, ustawionych na trasach, które należy pokonać w jak najkrótszym czasie. To doskonała okazja, żeby sprawdzić swoją wiedzę o faunie i florze Suwalszczyzny oraz historii regionu, a także spędzić miło czas na łonie natury.

FESTIWAL PODRÓŻNICZY POWSINÓG w BUDZIE RUSKIEJ

W czerwcowy weekend, w Galerii Fotografii Piotra Malczewskiego w Budzie Ruskiej na Suwalszczyźnie lub na podwórku przy galerii, w zależności od pogody i pory dnia, organizowany jest kameralny festiwal podróżniczy o podróżach bliskich i dalekich. Są to trzy dni wypełnione spotkaniami z podróżnikami i pisarzami, prezentacje, warsztaty, pokazy zdjęć i wędrówki po okolicy. Podczas spotkania zawsze jest możliwość nabycia ciekawych publikacji wydawnictwa „Paśny Buriat”. Organizatorami są Agnieszka i Piotr Malczewscy, Buda Ruska 16.

FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ “KAMEDULSKIE WIGRY”

Od czerwca do przełomu sierpnia i września, najczęściej w niedziele, po mszy świętej o godz. 12, w pięknym i zabytkowym wnętrzu wigierskiego kościoła, odbywają się różnorodne koncerty muzyki poważnej.  nawiązuje do historii i tradycji wigierskiego obiektu pokamedulskiego, który na przestrzeni kilkuset lat był świadkiem wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Ideą Festiwalu jest pogłębianie więzi kulturowej naszego regionu Europy, a także przedstawienie jego wielowątkowości poprzez prezentację dzieł zróżnicowanych stylistycznie i formalnie. Koncerty odbywają się we wnętrzu pięknego pokamedulskiego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie JAX, przy współpracy z Fundacją Wigry Pro. Aktualny program można znaleźć na: https://festiwal.wigry.pro

HISTORYCZNY FESTIWAL JAĆWIESKI PERA SUDINOI

Ostatni weekend lipca (sobota i niedziela). Po raz pierwszy odbył się w 2023 roku. Miejscem tej dwudniowej imprezy jest teren dawnego parku dworskiego w Starej Hańczy, obecnie obszar Suwalskiego Parku Krajobrazowego, nad północnym brzegiem jeziora Hańcza – najgłębszego jeziora w Polsce i na niżu środkowoeuropejskim. W programie wydarzenia: walki wojów, historyczna inscenizacja, wykłady historyczne, pokazy, warsztaty rzemiosł wczesnośredniowiecznych, gra terenowa, kameralny koncert. Organizatorem jest Bractwo Pera Sudinoi – Synowie Jaćwieży i partnerzy: Hnoss Silver Craft, Stowarzyszenie „Jasne Życie”.

HISTORYCZNY FESTIWAL JAĆWIESKI PERA SUDINOI

HISTORYCZNY FESTIWAL JAĆWIESKI PERA SUDINOI

FESTIWAL PATRZĄC NA WSCHÓD

Wiejski festiwal literacki odbywający się przez kilka dni około połowy sierpnia. Ma miejsce w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w gospodarstwie agroturystycznym Agnieszki i Piotra Malczewskich. Festiwal to spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami, filmowcami, muzykami, naukowcami, historykami, a także pokazy slajdów i filmów związanych ze Wschodem. Na festiwalu są obecni wybitni pisarze i znawcy Wschodu, propagatorzy przyrody oraz artyści. W programie są również tematyczne spacery po okolicy oraz warsztaty i spotkania dla dzieci. Stoisko z publikacjami wydawnictwa „Paśny Buriat”.

JARMARK WIGIERSKI i ODPUST w WIGRACH

Odbywa się 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, bowiem pod takim wezwaniem jest pokamedulski kościół parafialny w Wigrach. Tego dnia w kościele odbywają się uroczyste msze odpustowe. Temu wydarzeniu, w ogrodach wigierskich, towarzyszy jarmark wigierski, posiadający wielowiekową tradycję, który zwykle trwa dwa dni. Podczas jarmarku mają miejsce imprezy regionalne, pokazy, warsztaty rękodzielnicze, wystawy, degustacje, a przede wszystkim sprzedaż regionalnych produktów spożywczych, w tym wypieków, wędlin i serów oraz wyrobów rzemieślniczych. Jest wiele atrakcji dla dzieci. Całej imprezie towarzyszy oprawa muzyczna. Można skorzystać też z atrakcji wodnych: spływów kajakowych, czy rejsów statkiem wycieczkowym po jez. Wigry. To najliczniej odwiedzany jarmark w regionie. Organizatorem jest Fundacja Wigry Pro, prowadząca działalność Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach.

MARATON WIGRY

Maraton biegowy, odbywający się w drugiej połowie sierpnia, na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Organizowany jest na dwóch dystansach:

  • MARATON WIGRY – trasa ok. 42 km wokół jeziora Wigry, w większości leśnymi ścieżkami i drogami gruntowymi, niekiedy kładkami, często przy linii brzegowej jeziora;
  • POGOŃ ZA BOBREM – trasa ok. 13 km, leśne ścieżki i drogi gruntowe.

Start maratonu jest przy Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach, meta w Starym Folwarku, gdzie jest mnóstwo kwater noclegowych – szczególnie w obiektach Wigierskiego Stowarzyszenia Turystycznego.

Maraton jest też imprezą integracyjną dla dzieci i dorosłych. To wspaniała okazja do spędzenia niezapomnianego weekendu oraz doskonałego aktywnego wypoczynku na Suwalszczyźnie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.maratonwigry.pl

REGATY O PUCHAR DYREKTORA WIGIERSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Regaty odbywają się 15 sierpnia, na jeziorze Wigry. Start przy przystani żeglarskiej PTTK w Starym Folwarku. Zawody w klasach: Omega Standard, jachty kabinowe, Micro, Cadet. Impreza nawiązuje do przedwojennych tradycji żeglarskich związanych z jeziorem Wigry. Organizatorem jest Klub Wodny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Suwałkach im. J. Klimko, we współpracy z Wigierskim Parkiem Narodowym.

REGATY O PUCHAR WÓJTA GMINY SUWAŁKI

Regaty odbywają się w dzień weekendowy (najczęściej sobota) ok. połowy sierpnia, na jeziorze Wigry. Start przy przystani PTTK w Starym Folwarku. Zawody w klasach: Omega standard, jachty kabinowe, Micro, Cadet. Organizatorem jest Klub Wodny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Suwałkach im. J. Klimko, we współpracy z Gminą Suwałki.

REGATY O BŁĘKITNĄ WSTĘGĘ JEZIORA WIGRY

Impreza odbywa się już ponad 50 lat na jeziorze Wigry w pierwszą niedzielę września. Trasa regat: przystań żeglarska PTTK w Starym Folwarku – Wyspa Ordów – PTTK Stary Folwark. Zwycięzca regat otrzymuje puchar z Błękitna Wstęgą Wigier. Organizatorem jest Klub Wodny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Suwałkach im. J. Klimko,

ŚWIĘTO SIEI

Piknik odbywający się w ogrodach wigierskich przy Klasztorze Pokamedulskim nad Wigrami, w jedną z początkowych sobót września. Dzień poświęcony rybom słodkowodnym, a w szczególności siei, która jest symbolem suwalskich jezior. Impreza, podczas której serwowana jest sieja i jest degustacja zupy rybnej. Imprezie towarzyszą pokazy kuchni tradycyjnej, stoiska z wyrobami rzemiosła i produktami regionalnymi, konkursy, pokazy, koncerty, atrakcje dla dzieci i wiele innych. Piknik organizowany jest przez LGR „Pojezierze Suwalsko-Augustowskie” i partnerów.

Opracowanie: B. Chełmicka-Bordzio, styczeń 2024 r.

Suwalską Organizację Turystyczną tworzą jej Członkowie. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z poszczególnymi prezentacjami.