Azymut Restauracja & Pensjonat

Fundacja Wigry Pro

Pokamedulski Klasztor w Wigrach
Wigry 11
16-402 Suwałki
Recepcja – tel. (87) 566-24-99; e-mail: recepcja@wigry.pro
Restauracja – tel. (87) 735 13 58; e-mail: restauracja@wigry.pro

Wigierski Klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.

Historia

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Kameduli na Wigrach osiedlili się w 1668 roku. Erem Wyspy Wigierskiej (Eremus Insulae Vigrensis) – tak został określony klasztor w przywileju dnia 06.01.1667r.

W 1715 r. Kameduli założyli miasto Suwałki. Zakładali też wsie i folwarki, budowali drogi. Pod koniec ich pobytu liczba ludności w dobrach kamedulskich wynosiła ok. 9 tys. mieszkańców. W klasztorze wigierskim obowiązywała zasada św. Benedykta ora et labora – jedni bardziej poświęcali się modlitwie (ojcowie), drudzy bardziej pracy (bracia konwersi). Trzeba zauważyć, iż nakazywała ona przede wszystkim modlitwę i surowy tryb życia.

W pokoju kameduły znajdowały się bardzo skromne sprzęty. Z perspektywy kamedulskiego siennika wypchanego słomą i szorstkiego koca najlepiej widać ich bogactwo… ducha.

Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze zaborczych Prus skonfiskowały dobra Kamedułów Wigierskich, a w 1800 r. usunięto ich z Wigier.

Papieską bullą „Seape factum est” z 16.03.1799 zostaje erygowana tu kanonicznie diecezja wigierska z jej pierwszym biskupem Michałem Karpowiczem. Natomiast w 1818 roku papież Pius VII zniósł diecezję wigierską, a w jej miejsce utworzył diecezję augustowską czyli sejneńską w Sejnach (30.06.1818).

Kolejny Papież Leon XII bullą „Sedium episcopalium translationes” (7.07.1821) przeniósł stolicę biskupią z Sejn do Suwałk

Po zajęciu dóbr klasztornych przez zaborcę nie było już środków na utrzymanie. Klasztor wigierski zaczął podupadać. W XIX w. próbowano ratować świątynię, ale bezskutecznie. W kolejnych latach następowała coraz większa dewastacja obiektu. Klasztor pełnił i rolę szpitala zakaźnego i obozu jenieckiego. Duże zniszczenia poczyniły wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ kościół, dom Furtiana oraz refektarz.

W okresie II Rzeczypospolitej rozpoczęła się na odbudowa. W 1933 roku odprawiono pierwsze nabożeństwo.

Od 1973 rozpoczyna się nowy rozdział w historii klasztoru. Ministerstwo Kultury i Sztuki zwróciło się do Kościoła z prośbą o wydzierżawienie pokamedulskiego kompleksu na 50 lat. Ministerstwo zobowiązało się w drodze umowy na poczet czynszu dzierżawnego zaliczyć nakłady poniesione w związku z odbudową i remontami klasztoru.

W 1999 roku. Ojciec Święty spędził wtedy w klasztorze i okolicy 3 dni, odpoczywając w zaciszu Wigier w apartamencie z widokiem na jezioro Wigry. Obecnie miejsce, które zamieszkiwał to Muzeum Jana Pawła II na Wigrach. Składa się ono z Kaplicy Papieskiej, Apartamentów Papieskich i Biblioteki.

Ojciec św. sprawował w Wigrach mszę św. w kaplicy, natomiast w świątyni wigierskiej odprawił nabożeństwo czerwcowe. Wygląd pomieszczeń, w których odpoczywał i modlił się Jan Paweł II pozostało nie zmienione od tego czasu.

Wyposażenie pokoi jest bardzo skromne, w sypialni stoi proste, drewniane, pojedyncze łóżko, sekretarzyk, krzesło i biurko, pokój dzienny to stół, na którym stoi zastawa, z której korzystał Jan Paweł II, jest tam też biurko do pracy i kredens z porcelaną. W prywatnej kaplicy oprócz papieskiego fotela, klęcznika i małego ołtarzyka, które pamiętają papieża jest też relikwiarz z relikwiami świętego. Warto zwrócić uwagę na zawartość szafy, bo widać w niej ornaty, których używał Jan Paweł II podczas nabożeństw, a które przekazał w podziękowaniu za gościnę ówczesnemu proboszczowi.

W dniu 9 grudnia 2010 r. Minister B. Zdrojewski jednostronnie wypowiedział dzierżawę klasztoru wigierskiego skracając ją o 12 lat. W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Biskup Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji (WANE), który swoją działalność rozpoczął dnia 1 maja 2011 r, a nastepnie Fundację Wigry Pro, która swoją działalność rozpoczęła z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nasza oferta

ZWIEDZANIE

 • Zwiedzanie nocne
 • Wieża Zegarowa (widokowa)

Wysoka na 64 stopnie wieża, z pięknym widokiem na cały półwysep wigierski. Główny punkt wielu wycieczek turystycznych.

 • Muzeum św. Jana Pawła II (Apartamenty Papieskie)

W podziemiach kościoła znajdują się katakumby  kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło z motywem Tańca Śmierci.

 • Krypty w kościele

W podziemiach kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło z motywem Tańca Śmierci.

KONFERENCJE – EVENTY

W Kompleksie Wigierskim istnieje również możliwość organizacji szkoleń, kursów, prezentacji, konferencji itp. Dysponujemy bowiem dwiema galeriami, sprzętem multimedialny i profesjonalną obsługę.

 • Galeria Duża może pomieścić do 140 osób
 • Galeria Mała może pomieścić do 40 osób

REFEKTARZ

Serwujemy wyśmienite dania regionalne (m.in. kartacze, kiszka ziemniaczana, soczewiaki, farszynki itp.) oraz litewskie piwa i kwasy chlebowe. Wyjątkowy klimat i wystrój sprawia że nasza restauracja jest idealnym miejscem na różnego rodzaju bankiety, oraz imprezy okolicznościowe.

KAWIARNIA POD WIEŻĄ

Tutaj napijecie się Państwo jedynej w swoim rodzaju Kawy Kamedulskiej oraz skosztujecie litewskich piw i kwasów chlebowych. Nasza Kawiarnia jest też idealnym miejscem do organizacji niewielkich (do 24 osób) spotkań i imprez okolicznościowych.

TAWERNA

Organizacja uroczystości indywidualnych i zorganizowanych, warsztatów, ogniska i biesiady.

PRZYSTAŃ I WYNAJEM SPRZĘTU WODNEGO

Pokamedulski Klasztor w Wigrach dysponuje również własna przystanią oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. W ofercie mamy m. in. kajaki, jachty, łodzie wiosłowe itp. Istnieje możliwość zorganizowania spływu kajakowego.

NOCLEGI

 • Dom Królewski
 • Kaplica Kanclerska
 • Erem Wigierski

Baza noclegowa to pokoje 2, 3, osobowe z łazienkami wraz z ofertą kulturalną (nieodpłatną), polegającą na zwiedzaniu Domu Królewskiego i Apartamentów Papieskich. Dysponujemy na obecną chwilę 50 miejscami noclegowymi w pokojach tematycznych w Domu Królewskim i Kaplicy Kanclerskiej.

W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach znajduje się 10 eremów (domków, w których niegdyś mieszkali mnisi – Kameduli), tarasu górnego.  Składają się one z dwóch pokoi oraz ogródka. W każdym z  EREM-ów,  funkcjonuje  wystawa stała  /w każdym inna/, obrazująca sfery historyczne klasztoru wigierskiego.

Proponujemy

 • zwiedzanie z przewodnikiem Wzgórza Wigierskiego, podczas wakacji m. in. tzw. „Nocne zwiedzanie”,
 • zwiedzanie obiektu bez przewodnika,
 • korzystanie z Ogrodów Klasztornych,
 • organizacja wszelkiego rodzaju EVENT-ów,
 • organizacja pobytu dla grup zorganizowanych/ pielgrzymkowych,
 • organizacja konferencji religijnych, świeckich, spotkań rekolekcyjnych,
 • tydzień postu wg. Św. Hildegardy
 • masaże lecznicze,
 • noworoczne – turnusy wyciszenia
 • pobyt zorganizowany dla seniorów z programem rehabilitacyjnym.

Poznaj wszystkich Członków SOT

Odsłon łącznie: 234|Odsłon dzisiaj: 3