Znaczki Turystyczne – jezioro Wigry
Do kolekcji Znaczków Turystycznych Suwalszczyzny, czyli miejsc i atrakcji turystycznych naszego regionu, które zostały wydane na kolekcjonerskich znaczkach turystycznych, dołączyło właśnie jezioro Wigry – znaczek z numerem 1293.
Znaczek ten nieprzypadkowo został wydany w bieżącym roku, przed sezonem turystycznym – wpisuje się on w przedsięwzięcia związane z obchodami 35-lecia istnienia Wigierskiego Parku Narodowego. Powstanie znaczka jest efektem dobrej współpracy Suwalskiej Organizacji Turystycznej i Wigierskiego Parku Narodowego.
Na stałe wzbogaci ofertę lokalnych pamiątek z nadwigierskich okolic. Będzie go można nabyć w Muzeum Wigier WPN im. A. Lityńskiego oraz w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem.
Mamy nadzieję, że znaczek ten będzie cieszył się dużym zainteresowaniem. Tak, jak wielu miłośników ma samo jezioro Wigry – zaliczane do jednych z najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo na Suwalszczyźnie.
Warto pamiętać, że jezioro jest jednym z największych (10. miejsce, powierzchnia ponad 2 tys. ha) i najgłębszych (5. miejsce, głębokość ok. 73 m) w Polsce. W 1975 roku jezioro zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt „Aqua”). Leży w sercu Wigierskiego Parku Narodowego.
Ilustracja na drewnianym znaczku obrazuje charakterystyczny kształt jeziora – zbliżony do litery S, zaznaczone są miejsca z największą głębią, część większych wysp, a także miejsca lokalizacji Muzeum Wigier i Klasztoru Pokamedulskiego. Rysunkowi jeziora towarzyszy słynna, nie tylko z legendy o sprytnym kamedulskim braciszku, ryba sieja – gatunek specyficznych dla wód zimnych i głębokich, dość rzadka i droga, ale bardzo smaczna – do skosztowania w tutejszych restauracjach. Na papierowym kuponie do znaczka (element znaczkowej gry), na fotografii poza sylwetką wigierskiego kościoła pokamedulskiego, na tafli wód jeziora można zobaczyć łódź elektryczną z przeszklonym dnem – Leptodorę II (już niedługo ujęcie z nią będzie miało historyczny wymiar, niebawem zostanie zwodowana nowa wersja Leptodory). Kod QR na kuponie przekieruje do krótkiej informacji o jeziorze, zamieszczonej w znaczkowym Audiobedekerze.
Ciekawe, że w nazwie jeziora – odnoszącego się do jego krętego kształtu („vingris”) – może być część jaćwieskiego dziedzictwa tych ziem. Po więcej informacji i ciekawostek o jeziorze i jego otoczeniu najlepiej wybrać się do multimedialnego Muzeum Wigier WPN im. A. Lityńskiego w Starym Folwarku.
Atrakcje nad jeziorem Wigry
Zachęcamy do bezpośredniego turystycznego doświadczenia uroków tego jeziora – czy kajakiem, żaglówką, statkiem wycieczkowym „Kameduła” lub bojerami zimą, albo rowerem, podążając za zielonym szlakiem rowerowym „Wokół Wigier” im. A. Patli. Jezioro Wigry jest częścią papieskiego szlaku kajakowego „Tajemnice Zawierzenia” (Wigry – Studzieniczna). Nad Wigrami, w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, w 1999 roku odpoczywał polski papież – św. Jan Paweł II. Warto odwiedzić tam papieskie apartamenty i historyczne pokamedulskiego obiekty – sukcesywnie odnawiane w ostatnich latach, oraz skosztować smacznej wigierskiej kuchni.
Jezioro ma wiele do zaoferowania dla miłośników wędkarstwa – herbowe ryby to leszcz, płoć, lin, okoń, szczupak i sum. Wigierski Park regularnie zarybia jezioro, ma własną wylęgarnię ryb w Tartaku (obiekt zabytkowy), prowadzi odłowy.
Punty widokowe nad jeziorem Wigry
Piękne wigierskie krajobrazy najlepiej podziwiać z kilku wyższych punktów, jak: Wieża Zegarowa w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, platforma widokowa w Wigrach na końcu półwyspu klasztornego, wieża widokowa na Łysej Górze w Starym Folwarku (teren Ośrodka suwalskiego PTTK), platforma widokowa w Leszczewku, wieża widokowa w Kruszniku, platforma w Bryzglu.
Nad Wigrami jest wiele komfortowych obiektów noclegowych. My szczególnie polecamy te w historycznym Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach, w Pensjonacie „Azymut” w Starym Folwarku, w kwaterach zrzeszonych w Wigierskim Stowarzyszeniu Turystycznym, w Parkowym Centrum Wypoczynku „Widok” w Bryzglu (tu też świetne miejsce kempingowe). Azymut, Widok czy wigierski Pokamedulski Klasztor to też miejsca, gdzie można skosztować smacznej lokalnej kuchni. Nieopodal jest też Pensjonat „Folwark Hutta” z restauracją „Komosianka”.
Opowieści co ciekawego robić nad Wigrami można snuć długo – bo spotkanie z różnorodną przyrodą, bo interesujące wystawy, bo wiele różnych atrakcji (np. zabytkowa Wigierska Kolejka Wąskotorowa), bo ciekawe wydarzenia, bo cisza, bo …. . Najlepiej zaczerpnąć wiedzy ze strony internetowej Wigierskiego PN (https://wigpn.gov.pl/), śledzić posty na naszym i parkowym profilu fb lub zapytać w Centrum Informacji Turystycznej WPN w Krzywem.
Najlepiej zaplanować przyjazd i poznać walory tego jeziora oraz jego okolicy we własnym zakresie.
Zapraszamy na „Przygodę nad Wigrami” – weekendowe aktywności nad Wigrami (spływ kajakowy + rajd rowerowy); 15-16 czerwca 2024.
Opracowanie: Beata Chełmicka-Bordzio