Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.



Wigierski Park Narodowy, założony w 1989 roku, należy do największych w Polsce. Położony jest w północno-wschodniej części Polski, w samym sercu Suwalszczyzny. Znajdziemy tu wszystko to, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego regionu - liczne jeziora, rzeki, puszczańskie lasy, pagórkowaty krajobraz typowy dla pojezierza Suwalskiego i płaskie tereny Równiny Augustowskiej.

WPN wyróżnia spośród innych polskich parków narodowych niezwykłe bogactwo ekosystemów wodnych. W granicach parku znajdują się aż 42 jeziora. Część z nich, w tym największe jezioro Wigry, jest udostępniona do uprawiania turystyki i wędkowania.

Park obfituje też w cenne gatunki roślin, grzybów i zwierząt. Możemy spotkać tu bielika, bobra czy wilka.

Oprócz dzikiej przyrody i malowniczych krajobrazów, jednym z najcenniejszych zabytków parku jest pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, w który podczas swojej pielgrzymki w czerwcu 1999 roku odpoczywał papież Jan Paweł II.

Atrakcje turystyczne

Ścieżki edukacyjne

Ścieżki edukacyjne ("Las"-l,5km, "Suchary"-2,5km, "Płazy"-0,5km, "Jeziora"-6,2 km, "Puszcza"-3,3km) na terenie Wigierskiego Parku Narodowego wiodą przez tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo. Ścieżki łączą się ze szlakami turystycznymi, prowadzącymi w różne rejony parku, dlatego też warto zacząć zwiedzanie właśnie od nich. Wzdłuż ścieżek umieszczone zostały tablice informacyjne, kładki, platformy widokowe i miejsca odpoczynku.

Wystawa przyrodnicza "Nad Wigrami"

Wystawa mieści się w siedzibie dyrekcji parku we wsi Krzywe. Poza posterami, prezentującymi rozmaitość środowisk, zgromadzono tu liczne eksponaty zwierząt - ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów i owadów. Zainteresowani geomorfologią mogą zapoznać się z modelem lodowca oraz formami rzeźby terenu, a miłośników historii na pewno zainteresują krzemienne narzędzia oraz opis kultury łowców reniferów i model jaćwieskiego grodziska. Są tu także ciekawe gry edukacyjne i kioski multimedialne. Integralną częścią ekspozycji jest diorama w holu budynku, prezentująca środowisko życia herbowego ssaka parku ? bobra oraz przekrój przez żeremie. Zwiedzanie wystawy warto uzupełnić prelekcją, pokazem slajdów, filmów, bądź prezentacją multimedialną.

Wystawa etnograficzna "Ocalić od zapomnienia"

Wystawa etnograficzna znajduje się w pobliżu siedziby dyrekcji parku, przy leśniczówce w Krzywem, w budynku gospodarczym pochodzącym z lat 20-tych XX wieku. Zgromadzono tu ponad 800 eksponatów. Są to stare przedmioty i urządzenia, jakie przed laty wykorzystywano w gospodarstwach rolnych. Poznając je można się zapoznać z historią i życiem mieszkańców nadwigierskich wsi.

Dzieci i młodzież szczególnie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Prowadzone są tu lekcje muzealne dla dzieci, podczas których dowiadują się one m.in. jak wygląda dno jeziora Wigry, jakie zamieszkują je ryb i ptaki wodne. Na jednej z wielu prezentacji można zobaczyć torfowisko i najpopularniejszego mieszkańca Wigier - bobra. Muzeum dysponuje chłodzoną salą lodowcową, w której można "zajrzeć" do wnętrza lodowca, obejrzeć filmy i posłuchać dźwięków pochodzących z epoki lodowcowej. Prowadzone są też zajęcia na Leptodorze - łodzi z przeszklonymi otworami w dnie.


Baza noclegowa w zarządzie WPN

Pokoje gościnne w leśniczówkach parku: Leszczewek, Mikołajewo, Maćkowa Ruda, Gawarzec, Bryzgiel, Królówek oraz w siedzibie dyrekcji parku w Krzywem (w sumie 45 miejsc noclegowych). Rezerwacja: Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego, 

tel. 0/87 5632562, 0510992672, e mail: turystyka@wigry.org.pl 

Wycieczki piesze i rowerowe z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Wigierskiego Parku Narodowego.

Przewodnicy są przygotowani do obsługi grup szkolnych, wycieczek zorganizowanych, grup specjalistycznych. Czas trwania wycieczki do uzgodnienia. Wymagana wcześniejsza rezerwacja. Grupa musi liczyć min. 10 osób. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów.

Zasady dla turystów i wędkarzy:

Turystyka na szlakach turystycznych Parku może się odbywać przez cały rok od świtu do zmierzchu. Udostępnione wody WPN-u można zwiedzać kajakiem, łodzią wiosłową, żaglówką lub innym sprzętem pływającym bez silnika spalinowego. Akweny udostępnione do turystyki i wędkarstwa to: Wigry, Pierty, Omułówek, Mulaczysko, Czarne k.Bryzgla, Leszczewek, Postaw i rzeka Czarna Hańcza poniżej Wigier.

Każdy turysta powinien posiadać kartę wstępu do parku

Karty można nabyć m. in. w Centrum Informacji Turystycznej WPN

Informacja turystyczna
Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego
Krzywe 82, 16-400 Suwałki,  tel: 87 56 32 562, 87 56 32 577, 510992672, e-mail: turystyka@wigry.org.pl; 

Centrum Informacji Turystycznej WPN oferuje:

- informacje na temat oferty turystycznej, bazy noclegowej i kuchni regionalnej,
- organizację "zielonych szkół",
- przewodniki, foldery, mapy i inne materiały informacyjne,
- dostęp do Internetu na specjalnie wydzielonym stanowisku,
- karty wstępu do WPN, licencje wędkarskie na połów ryb w wodach WPN,
- okolicznościowe pieczątki z pobytu na wystawie przyrodniczej i etnograficznej, oraz z wędrówek po szlakach WPN.

Wigierski Park Narodowy

Krzywe 82, 16-402 Suwałki

Tel. +48 87 5632540

Fax. +48 87 5632541

e-mail: wigry_pn@wigry.org.pl

www.wigry.org.pl







Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych