Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH

Wigierski Klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.

HISTORIA

W 1715 r. Kameduli założyli miasto Suwałki. Zakładali też wsie i folwarki, budowali drogi. Pod koniec ich pobytu liczba ludności w dobrach kamedulskich wynosiła ok. 9 tys. mieszkańców. W klasztorze wigierskim obowiązywała zasada św. Benedykta ora et labora - jedni bardziej poświęcali się modlitwie (ojcowie), drudzy bardziej pracy (bracia konwersi).Trzeba zauważyć, iż nakazywała ona przede wszystkim modlitwę i surowy tryb życia.

W pokoju kameduły znajdowały się bardzo skromne sprzęty. Z perspektywy kamedulskiego siennika wypchanego słomą i szorstkiego koca najlepiej widać ich bogactwo… ducha.

Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze zaborczych Prus skonfiskowały dobra Kamedułów Wigierskich, a w 1800 r. usunięto ich z Wigier.

Papieską bullą „Seape factum est” z 16.03.1799 zostaje erygowana tu kanonicznie diecezja wigierska z jej pierwszym biskupem Michałem Karpowiczem. Natomiast w 1818 roku papież Pius VII zniósł diecezję wigierską, a w jej miejsce utworzył diecezję augustowską czyli sejneńską w Sejnach (30.06.1818).

Kolejny Papież Leon XII bullą „Sedium episcopalium translationes” (7.07.1821) przeniósł stolicę biskupią z Sejn do Suwałk

Po zajęciu dóbr klasztornych przez zaborcę nie było już środków na utrzymanie. Klasztor wigierski zaczął podupadać. W XIX w. próbowano ratować świątynię, ale bezskutecznie. W kolejnych latach następowała coraz większa dewastacja obiektu. Klasztor pełnił i rolę szpitala zakaźnego i obozu jenieckiego. Duże zniszczenia poczyniły wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ kościół, dom Furtiana oraz refektarz.

W okresie II Rzeczypospolitej rozpoczęła się na odbudowa. W 1933 roku odprawiono pierwsze nabożeństwo.

Od 1973 rozpoczyna się nowy rozdział w historii klasztoru. Ministerstwo Kultury i Sztuki zwróciło się do Kościoła z prośbą o wydzierżawienie pokamedulskiego kompleksu na 50 lat. Ministerstwo zobowiązało się w drodze umowy na poczet czynszu dzierżawnego zaliczyć nakłady poniesione w związku z odbudową i remontami klasztoru

Dzierżawca zważywszy jednak na koszty utrzymania tego kompleksu, jeszcze przed wygaśnięciem wspomnianej umowy, zwróciło się z prośbą o wcześniejsze jej rozwiązanie. Ostatecznie pismem z dnia 9 grudnia 2010 r. Minister B. Zdrojewski jednostronnie wypowiedział dzierżawę klasztoru wigierskiego skracając ją o 12 lat. W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Biskup Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji (WANE), który swoją działalność rozpoczęło dnia 1 maja 2011 r, oraz Fundację Wigry Pro, która swoją działalnośc rozpoczełą z dniem 1 stycznia 2016 r.

W 1999 r. młoda diecezja ełcka, a w szczególności Wigry, miały zaszczyt gościć od 8 do 10 czerwca tego największego z Rodu Polaków – Papieża Jana Pawła II.

OFERUJEMY

ZWIEDZANIE

  • Wieża Zegarowa (widokowa)

Wysoka na 64 stopnie wieża, z pięknym widokiem na cały półwysep wigierski. Główny punkt wielu wycieczek turystycznych.

  • Muzeum św. Jana Pawła II (Apartamenty Papieskie)

Są to apartamenty w których wypoczywał Ojciec Święty św. Jan Paweł II podczas pobytu w Wigrach w 1999 roku. Składają się one z kaplicy, jadalni i sypialni i mieszczą się w budynku Kaplicy Kanclerskiej.

  • Krypty w kościele

W podziemiach kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło z motywem Tańca Śmierci.


KONFERENCJE

W Kompleksie Wigierskim istnieje również możliwość organizacji szkoleń, kursów, prezentacji, konferencji itp. Dysponujemy bowiem dwiema galeriami, sprzętem multimedialny i profesjonalną obsługę.

  • Galeria Duża może pomieścić do 140 osób

  • Galeria Mała może pomieścić do 40 osób


RESTAURACJA

Serwujemy wyśmienite dania regionalne (m.in. kartacze, kiszka ziemniaczana, soczewiaki, farszynki itp.) oraz litewskie piwa i kwasy chlebowe. Wyjątkowy klimat i wystrój sprawia że nasza restauracja jest idealnym miejscem na różnego rodzaju bankiety, oraz imprezy okolicznościowe.


KAWIARNIA POD WIEŻĄ

Tutaj napijecie się Państwo jedynej w swoim rodzaju Kawy Kamedulskiej oraz skosztujecie litewskich piw i kwasów chlebowych. Nasza Kawiarnia jest też idealnym miejscem do organizacji niewielkich (do 24 osób) spotkań i imprez okolicznościowych.


PRZYSTAŃ I WYNAJEM SPRZĘTU WODNEGO

Pokamedulski Klasztor w Wigrach dysponuje również własna przystanią oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. W ofercie mamy m. in. kajaki, jachty, łodzie wiosłowe itp.

Istnieje możliwość zorganizowania spływu kajakowego.


TAWERNA

Ogniska i biesiady przy kuchni polowej


KORT TENISOWY I BOISKO DO SIATKÓWKI


NOCLEGI

  • Erem Wigierski

W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach znajduje się 17 eremów (domków, w których niegdyś mieszkali mnisi). Składają się one z dwóch pokoi oraz ogródka, przez co są idealnym rozwiązaniem między innymi dla rodzin poszukujących spokojnego wypoczynku.

Koszt wynajęcia takiego eremu (w zależności od jego wielkości i ilości osób) w sezonie letnim od 320zł do 350zł.

  • Pokoje

Dysponujemy również 27 pokojami 2, 3 i 4-osobowymi, mieszczącymi się w Domu Królewskim, Kaplicy Kanclerskiej, Refektarzu i pod Wieżą Zegarową.

Koszt wynajęcia pokoju w sezonie letnim od 70zł do 100zł od osoby.


MASAŻE

Dla zmęczonych ciałem proponujemy różnego rodzaju masaże relaksacyjne, lecznicze itp. Na terenie ośrodka znajduje się bowiem gabinet odnowy biologicznej.


Dane kontaktowe:

Fundacja Wigry Pro

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Wigry 11, 16-402 Suwałki

Recepcja - tel. (87) 566-24-99; e-mail: recepcja@wigry.pro

Restauracja - tel. (87) 735 13 58; e-mail: restauracja@wigry.pro

www.wigry.org

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych