POKAMEDULSKI KLASZTOR W WIGRACH
Wigierski Klasztor jest malowniczo położony na półwyspie daleko wychodzącym w północną część jeziora Wigry, wpisanego do rejestru najcenniejszych ekosystemów wodnych świata przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Położenie klasztoru w samym centrum Wigierskiego Parku Narodowego i w bliskiej odległości od Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na Niżu Europejskim, sprawia iż jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo miejsc w Polsce.
HISTORIA
W 1715 r. Kameduli założyli miasto Suwałki. Zakładali też wsie i folwarki, budowali drogi. Pod koniec ich pobytu liczba ludności w dobrach kamedulskich wynosiła ok. 9 tys. mieszkańców. W klasztorze wigierskim obowiązywała zasada św. Benedykta ora et labora - jedni bardziej poświęcali się modlitwie (ojcowie), drudzy bardziej pracy (bracia konwersi).Trzeba zauważyć, iż nakazywała ona przede wszystkim modlitwę i surowy tryb życia.
W pokoju kameduły znajdowały się bardzo skromne sprzęty. Z perspektywy kamedulskiego siennika wypchanego słomą i szorstkiego koca najlepiej widać ich bogactwo… ducha.
Po III rozbiorze Polski, w 1796 roku władze zaborczych Prus skonfiskowały dobra Kamedułów Wigierskich, a w 1800 r. usunięto ich z Wigier.
Papieską bullą „Seape factum est” z 16.03.1799 zostaje erygowana tu kanonicznie diecezja wigierska z jej pierwszym biskupem Michałem Karpowiczem. Natomiast w 1818 roku papież Pius VII zniósł diecezję wigierską, a w jej miejsce utworzył diecezję augustowską czyli sejneńską w Sejnach (30.06.1818).
Kolejny Papież Leon XII bullą „Sedium episcopalium translationes” (7.07.1821) przeniósł stolicę biskupią z Sejn do Suwałk
Po zajęciu dóbr klasztornych przez zaborcę nie było już środków na utrzymanie. Klasztor wigierski zaczął podupadać. W XIX w. próbowano ratować świątynię, ale bezskutecznie. W kolejnych latach następowała coraz większa dewastacja obiektu. Klasztor pełnił i rolę szpitala zakaźnego i obozu jenieckiego. Duże zniszczenia poczyniły wojska niemieckie podczas I wojny światowej. W 1915 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego poważnemu uszkodzeniu uległ kościół, dom Furtiana oraz refektarz.
W okresie II Rzeczypospolitej rozpoczęła się na odbudowa. W 1933 roku odprawiono pierwsze nabożeństwo.
Od 1973 rozpoczyna się nowy rozdział w historii klasztoru. Ministerstwo Kultury i Sztuki zwróciło się do Kościoła z prośbą o wydzierżawienie pokamedulskiego kompleksu na 50 lat. Ministerstwo zobowiązało się w drodze umowy na poczet czynszu dzierżawnego zaliczyć nakłady poniesione w związku z odbudową i remontami klasztoru
Dzierżawca zważywszy jednak na koszty utrzymania tego kompleksu, jeszcze przed wygaśnięciem wspomnianej umowy, zwróciło się z prośbą o wcześniejsze jej rozwiązanie. Ostatecznie pismem z dnia 9 grudnia 2010 r. Minister B. Zdrojewski jednostronnie wypowiedział dzierżawę klasztoru wigierskiego skracając ją o 12 lat. W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Biskup Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji (WANE), który swoją działalność rozpoczęło dnia 1 maja 2011 r, oraz Fundację Wigry Pro, która swoją działalnośc rozpoczełą z dniem 1 stycznia 2016 r.
W 1999 r. młoda diecezja ełcka, a w szczególności Wigry, miały zaszczyt gościć od 8 do 10 czerwca tego największego z Rodu Polaków – Papieża Jana Pawła II.
OFERUJEMY
ZWIEDZANIE
Wieża Zegarowa (widokowa)
Wysoka na 64 stopnie wieża, z pięknym widokiem na cały półwysep wigierski. Główny punkt wielu wycieczek turystycznych.
Muzeum św. Jana Pawła II (Apartamenty Papieskie)
Są to apartamenty w których wypoczywał Ojciec Święty św. Jan Paweł II podczas pobytu w Wigrach w 1999 roku. Składają się one z kaplicy, jadalni i sypialni i mieszczą się w budynku Kaplicy Kanclerskiej.
Krypty w kościele
W podziemiach kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło z motywem Tańca Śmierci.
KONFERENCJE
W Kompleksie Wigierskim istnieje również możliwość organizacji szkoleń, kursów, prezentacji, konferencji itp. Dysponujemy bowiem dwiema galeriami, sprzętem multimedialny i profesjonalną obsługę.
Galeria Duża może pomieścić do 140 osób
Galeria Mała może pomieścić do 40 osób
RESTAURACJA
Serwujemy wyśmienite dania regionalne (m.in. kartacze, kiszka ziemniaczana, soczewiaki, farszynki itp.) oraz litewskie piwa i kwasy chlebowe. Wyjątkowy klimat i wystrój sprawia że nasza restauracja jest idealnym miejscem na różnego rodzaju bankiety, oraz imprezy okolicznościowe.
KAWIARNIA POD WIEŻĄ
Tutaj napijecie się Państwo jedynej w swoim rodzaju Kawy Kamedulskiej oraz skosztujecie litewskich piw i kwasów chlebowych. Nasza Kawiarnia jest też idealnym miejscem do organizacji niewielkich (do 24 osób) spotkań i imprez okolicznościowych.
PRZYSTAŃ I WYNAJEM SPRZĘTU WODNEGO
Pokamedulski Klasztor w Wigrach dysponuje również własna przystanią oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. W ofercie mamy m. in. kajaki, jachty, łodzie wiosłowe itp.
Istnieje możliwość zorganizowania spływu kajakowego.
TAWERNA
Ogniska i biesiady przy kuchni polowej
KORT TENISOWY I BOISKO DO SIATKÓWKI
NOCLEGI
Erem Wigierski
W Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach znajduje się 17 eremów (domków, w których niegdyś mieszkali mnisi). Składają się one z dwóch pokoi oraz ogródka, przez co są idealnym rozwiązaniem między innymi dla rodzin poszukujących spokojnego wypoczynku.
Koszt wynajęcia takiego eremu (w zależności od jego wielkości i ilości osób) w sezonie letnim od 320zł do 350zł.
Pokoje
Dysponujemy również 27 pokojami 2, 3 i 4-osobowymi, mieszczącymi się w Domu Królewskim, Kaplicy Kanclerskiej, Refektarzu i pod Wieżą Zegarową.
Koszt wynajęcia pokoju w sezonie letnim od 70zł do 100zł od osoby.
MASAŻE
Dla zmęczonych ciałem proponujemy różnego rodzaju masaże relaksacyjne, lecznicze itp. Na terenie ośrodka znajduje się bowiem gabinet odnowy biologicznej.
Dane kontaktowe:
Fundacja Wigry Pro
Pokamedulski Klasztor w Wigrach
Wigry 11, 16-402 Suwałki
Recepcja - tel. (87) 566-24-99; e-mail: recepcja@wigry.pro
Restauracja - tel. (87) 735 13 58; e-mail: restauracja@wigry.pro
www.wigry.org