Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.W dniach 19-21 maja na Suwalszczyźnie i sąsiednich Mazurach gościli z wizytą studyjną przedstawiciele samorządów gminnych i powiatowych ze stowarzyszenia "Żuławy", które skupia 21 gmin i powiatów z województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W przygotowaniu programu wizyty na szlaku Green Velo na północnej Suwalszczyźnie pomagała Suwalska Organizacja Turystyczna.


Na Suwalszczyźnie samorządowcy z  Żuław zwiedzili część szlaku Green Velo – na odcinku pomiędzy Klasztorem Pokamedulskim w Wigrach, a Trójstykiem Granic w Bolciach, a także w okolicach zabytkowych mostów w Stańczykach. Odwiedzili kilka miejsc obsługi rowerzystów i miejsc przyjaznych rowerzystom - między innymi restaurację "Pod Jelonkiem" w Jeleniewie, kompleks sportowo-rekreacyjny WOSIR Szelment, Izbę Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, Klasztor Pokamedulski w Wigrach, czy Trójstyk Wisztyniec. 

W czasie wizyty odbyło się też kilka spotkań roboczych m.in. z przedstawicielami tych samorządów Suwalszczyzny (Powiat Suwalski, gminy: Jeleniewo i Wiżajny), które utrzymują większe odcinki w/w szlaku rowerowego, a także z przedstawicielami Suwalskiej Organizacji Turystycznego. Goście wizytowali też producentów lokalnych serów w Wiżajnach (Stowarzyszenie Macierzanka). Wcześniej poznawali odcinek warmiński i mazurski, a w drodze powrotnej spotkali się z przedstawicielami olsztyńskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Goście uznali, że doświadczenia samorządowców i przedsiębiorców oraz działaczy społecznych z Suwalszczyzny przydadzą się przy realizacji inwestycji rowerowych na Żuławach oraz wsparciu rozwoju oferty turystycznej, opartej o infrastrukturę nowych dróg rowerowych, budowanych w ramach "Pomorskich Tras Rowerowych" ze środków unijnych. Planowane jest również, jako pośredni efekt wizyty, wydłużenie szlaku Green Velo z Elbląga do granicy województwa pomorskiego i dalej do Gdańska, wykorzystując trasy EuroVelo 10 i 13, powstające obecnie w regionie pomorskim.

Tekst i zdjęcia: J. Zdrojewski, B. Chełmicka-Bordzio

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych