Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.5 kwietnia 2019 w Muzeum Wigier w Starym Folwarku miało miejsce spotkanie turystyczne, zorganizowane wspólnie przez Suwalską Organizację Turystyczną i Wigierski Park Narodowy. Różnorodna tematyka spotkania zainteresowała wielu odbiorców.


Było ono przede wszystkim inauguracją jubileuszu 30-lecia Wigierskiego PN. O historii powstania Parku, sytuacji nad Wigrami sprzed jego powołania, o obecnej i planowanej na bieżący rok infrastrukturze turystycznej, o wielkości ruchu turystycznego w 2018 roku, ale też o planowanych rocznicowych wydarzeniach opowiadali: Maciej Kamiński - p.o. Dyrektora, Maciej Ambrosiewicz – Kierownik Muzeum Wigier, Barbara Perkowska – szefowa Zespołu udostępniania Parku.

Bogaty kalendarz wydarzeń nad Wigrami związanych m.in. z obchodami rocznicy 20-lecia wizyty papieża Jana Pawła II w Wigrach przedstawił Prezes Fundacji Wigry Pro - ksiądz dr Jacek Marek Nogowski.

Wielu uczestników dzięki prelegentce – p. Małgorzacie Luto z Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku - z zainteresowaniem wgłębiało się w zawiłości ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (tekst w załączeniu). 

Dla sporej grupy ważne były informacje o pożyczkach na rozwój szeroko pojętej działalności turystycznej i okołoturystycznej (warto zobaczyć katalog obszarów wsparcia) w ramach projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. O produkcie „Pożyczki na Rozwój Turystyki” opowiedzieli p. Marzena Szubzda z Banku Gospodarstwa Krajowego i p. Artur Piotrowski z Funduszu Wschodniego z Białegostoku (podmiot obsługujący w naszym województwie ten instrument wsparcia). Podczas spotkania odbył się również panel indywidualnych konsultacji z białostockimi prelegentami możliwości udzielenia pożyczek.
Zachęcamy do kontaktu z prelegentami, gdyż oferta pożyczek ma ograniczony budżet, a produkt jest szybszy i łatwiejszy do pozyskania niż zdobycie dotacji. Warto podkreślić, że szczególne preferencją mają Ci, którzy posiadają status MPR (miejsce przyjazne rowerzystom) szlaku Green Velo lub są 2-letniami start-upami. Pożyczki są przeznaczone na:

- obiekty noclegowe i gastronomiczne;
- infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, turystyki zdrowotnej, kultury i rozrywki;
- transport turystyczny;

- organizację turystyki i pośrednictwo turystyczne;
- ekologiczne produkty;
- produkty regionalne i tradycyjne, wzornictwo przemysłowe;
- przywracanie tradycyjnych zawodów - rękodzieło i rzemiosło;
- inne inwestycje w branży okołoturystycznej polegające na poszerzeniu oferty, podniesieniu jakości usług świadczonych bezpośrednio dla turystów.

Podsumowanie działań Suwalskiej OT za 2018 rok i plany na rok bieżący przedstawiła przedstawicielka Zarządu Beata Chełmicka-Bordzio, a o projekcie ciekawej innowacyjnej mapy "Cztery Oblicza Suwalszczyzny” opowiedział Paweł Sidor z Fundacji Piękno Naszej Polski.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie części wystawy fotografii „Top Ziemi Suwalskiej”. W Muzeum Wigier będzie można ją oglądać do początku maja. Pozostałe części wystawy znajdują się w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzywem oraz w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach. Zapraszamy do odwiedzin tych miejsc.

Bardzo dziękujemy Restauracji i Pensjonatowi AZYMUT ze Starego Folwarku (obok Muzeum Wigier), który uraczył uczestników smaczną kuchnią, w tym pysznymi soczewiakami i babką ziemniaczaną. Polecamy Państwu to miejsce!

Tekst i foto: B. Chełmicka-Bordzio


Relacje mediów ze spotkania:

http://tvs24.pl/index.php?id=103&zoom=3920

https://www.niebywalesuwalki.pl/2019/04/30-lat-wigierskiego-parku-przeszlosc-plany-podsumowania/

https://radio5.com.pl/30-lat-wpnu/

https://bialystok.tvp.pl/42075024/05042019-godz-1830 (od 14 minuty)

http://dwutygodniksuwalski.pl/spotkanie-turystyczne-muzeum-wigier/

Pliki do pobrania

bn201904071809063.jpgLink otwiera się w nowym oknie

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych