Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.Podczas ciepłego i słonecznego weekendu, 12 i 13 maja 2018, nad Wigrami odbywała się Aktywna Majówka. W sobotę – 12 maja – Suwalska Organizacja Turystyczna i Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne, we współorganizacji z wieloma partnerami, w tym m.in. z Wigierskim Parkiem Narodowym, Fundacją Wigry Pro i Powiatem Suwalskim, zaprosiły nad Wigry i Czarną Hańczę, na szereg wydarzeń kajakowych ujętych w przedsięwzięciu pn. „Kajakiem w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo”, współfinansowanym ze środków Województwa Podlaskiego. Wydarzenia te objęte były też patronatem Starosty Suwalskiego, wsparte m.in. przez Gminę Suwałki i firmę BiaVita Polska SA - Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów.

Głównym elementem tego zadania był I Wigierski Maraton Kajakowy „W krainie Wigier”/ ‘Wigry Kayak Challenge’. Na dystansie 52 km, od zatoki kamedulskiej Jez. Wigry do mostu na Czarnej Hańczy w Rygoli, wystartowało 26 zawodników, a na dystansie 30 km (meta przy Stanicy Wodnej Frącki) – 7 zawodników, chociaż zgłoszonych było więcej załóg. Dłuższy dystans wpisany był w cykl ogólnopolskich maratonów Canoa Cup 2018.

Poza maratonem kajakowym podczas Pikniku w Wigrach, przy zatoce kamedulskiej, odbył się wielki test kajaków, zorganizowany przez spółkę KayakZone, natomiast na terenie ogrodów klasztornych można było wziąć udział w licznych quizach turystyczno-krajoznawczych z nagrodami, zapoznać się z ofertami turystycznymi, nabyć wydawnictwa turystyczne (w tym Wydawnictwa TD MAPY) i lokalne produkty, wziąć udział w pokazie ratownictwa zrealizowanym przez suwalski WOPR, a dzieci i młodzież mogły skorzystać z zajęć „Socatots - Piłkarskie Maluszki w akcji” i  „Brazilian Soccer Schools” (realizator: Iwona Ruszewska z Suwałk).

W budynkach Klasztoru Pokamedulskiego można było obejrzeć m.in. wystawę fotograficzną członków SOT pn. „Top Ziemi Suwalskiej”, kilka prezentacji multimedialnych, w tym: „Szlaki Papieskie w Polsce” (siostra dr Blanka Szymańska Centrum Oświatowo Dydaktyczne Ełckiej Kurii Diecezjalnej), „Walory wodne Suwalszczyzny” (Hubert Stojanowski), „Północna część Suwalsko-Augustowskiego Królestwa Rowerowego Green Velo” (Beata Chełmicka-Bordzio), o wydarzeniach obchodów 350-lecia wigierskiego dziedzictwa kamedulskiego poinformował dr ksiądz Jacek Nogowski – gospodarz miejsca.

Ten intensywny dzień zakończył się ceremonią dekoracji i nagradzania maratończyków oraz koncertem zespołu szantowego „Nocny Patrol”.

Cały program wydarzeń stanowił element kalendarium obchodów jubileuszu 350.lecia przybycia kamedułów nad Wigry.

Efektem majowego pikniku kajakowego nad Wigrami, będącego elementem Aktywnej Majówki, są różnorodne formy promocji walorów turystycznych Suwalszczyzny i województwa podlaskiego, w tym m.in.: filmy, artykuły w czasopismach turystycznych (Magazyn Kajakowy „Wiosło” i Miesięcznik Krajoznawczo-Turystyczny „Poznaj Swój Kraj”, które niedawno trafiły już do ogólnopolskiej sprzedaży).

 

Zapraszamy do lektury czasopism, a także do obejrzenia filmów oraz dokumentacji fotograficznej.

 

Opracowanie: B.Chełmicka-Bordzio


Napisali o nas

 


Organizatorzy


Suwalska Organizacja Turystyczna
www.sot.suwalszczyzna.eu

Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne

www.wigry-info.pl


Partnerzy realizacyjni:

Partnerzy honorowi:
„Kajakiem w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo”zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Wsparcie: Gmina Suwałki, Powiat SuwalskiStrony ONAVI.plTworzenie stron internetowych