Suwalska Organizacja Turystyczna

powstała w 2006 roku. Zrzesza osoby prawne i fizyczne zainteresowane promocją Suwalszczyzny w Polsce i za granicą.12 – 13 maja 2018 Aktywna Majówka nad Wigrami

 

Suwalska Organizacja Turystyczna wspólnie z partnerami: Wigierskie Stowarzyszenia Turystyczne,  Wigierski Park Narodowy, Fundacja Wigry Pro, firma KayakZone, PT "SZOT" i pozostałymi partnerami zapraszają na Aktywną Majówkę nad Wigrami (weekend 12 i 13 maja 2018).

 

12 maja/ sobota – dzień wodny (8:30 – 20:00)

 

Najważniejszymi elementami tego dnia – Pikniku kajakowego  –  są:

 

1/ Wigierski Maraton Kajakowy (Jezioro Wigry – Czarna Hańcza); pierwsza edycja; jest on wpisany jako jeden z siedmiu w ogólnopolskiej sieci maratonów kajakowych Canoa Cup 2018. W tej edycji maratonu ustanowione zostały dwa kategorie: 1/ na dystansie 52 km (start Wigry/przystań kamedulska – meta Rygol/most na Czarnej Hańczy), 2/ na dystansie 30 km (Wigry – Frącki). Rekrutacja zawodników na podstawie wcześniejszych zgłoszeń do Suwalskiej OT, przez https://elektronicznezapisy.pl/ Regulamin Maratonu w załączeniu.

 

2/ Wielki Test Kajaków i premiera nowego kajaka z Suwalszczyzny: Caribou Kayak Adventure (teren Klasztoru pokamedulskiego w Wigrach, przystań kamedulska, organizator firma „KayakZone”) – prezentacja k. 50 różnych typów kajaków i kanadyjek.

 

Oprócz nich wiele, wiele różnorodnych atrakcji, także dla dzieci – warto prześledzić załączony program.

Wstęp na teren Pikniku jest bezpłatny. Odpłatne: udział w maratonie, spływie kajakowym, część zwiedzań klasztoru pokamedulskiego z przewodnikiem.

 

Wydarzenia tego dnia są wspierane przez samorząd Województwa Podlaskiego jako zadanie publiczne pn. „Kajakiem w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo”. Jego celem jest popularyzacja walorów wodnych i rowerowych obszaru tego królestwa związanego ze szlakiem Polski Wschodniej Green Velo. Wsparcia udzielają też: Powiat Suwalski, Gmina Suwałki, Nadleśnictwo Płaska, WOPR, Wigry24.pl

 

 

13 maja/ niedziela – dzień rowerowy

 

Wigierski Park Narodowy i Suwalska OT zapraszają na bezpłatne wycieczki rowerowe.


trasa 1: Wokół Wigier

Dystans: ok. 50 km, czas: ok. 5 godz.

Trasa wycieczki wiedzie wokół Wigier - perły jezior Suwalszczyzny. Przebiega głównie przez lasy Wigierskiego Parku Narodowego, a także cenne torfowiska w dolinie Czarnej Hańczy, którą możemy przebyć dzięki kładkom o łącznej długości 700 m. Piękne widoki można podziwiać z wież widokowych w Starym Folwarku, Bryzglu i Kruszniku oraz pomostów widokowych nad Wigrami. Najcenniejszym zabytkiem na trasie jest Pokamedulski Klasztor w Wigrach


trasa 2: Do Gawrych Rudy przez dolinę Czarnej Hańczy

Dystans: 24 km, czas ok. 3 godz.

Wycieczka dla miłośników przyrody i historii. Szczególnie warta uwagi jest dolina Czarnej Hańczy. Znajdują się tu cenne zbiorowiska leśne: olsy, borealne świerczyny i bory bagienne. Otwarte przestrzenie porastają torfowiska, z charakterystycznymi kępami turzyc. W rejonie Słupia zobaczymy pozostałości po historycznej wsi, kompleks jezior Okrągłe, Długie i Muliczne, a także pomost widokowy na jezioro Wigry.


Start wycieczek o godz. 10:00. Zbiórka o godz. 9:30.Informacje i zapisy: Centrum Informacji Turystycznej – Wigierski Park Narodowy, Krzywe 82, 16-402 Suwałki, tel. 87 56 32 562, 510 992 672, turystyka@wigry.org.pl Wycieczka odbędzie się przy minimum 10 uczestnikach. Na miejscu możliwość wypożyczenia rowerów (konieczna wcześniejsza rezerwacja), konieczność zakupu karty wstępu do WPN.

 

Cały program Majówki stanowią element kalendarium obchodów jubileuszu 350.lecia przybycia kamedułów nad Wigry.

 

Organizatorzy:


Suwalska Organizacja Turystyczna
www.sot.suwalszczyzna.eu

Wigierskie Stowarzyszenie Turystyczne

www.wigry-info.pl


Partnerzy realizacyjni:

Partnerzy honorowi:
„Kajakiem w Suwalsko-Augustowskim Królestwie Rowerowym Green Velo”zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Wsparcie: Gmina Suwałki, Powiat Suwalski


Pliki do pobrania

Strony ONAVI.plTworzenie stron internetowych